Previous
Next

50. rocznica odprawienia mszy św. przez kardynała Karola Wojtyłę na Błyszczu

Tłumnie mieszkańcy, oazowicze i turyści zgromadzili się na Błyszczu by powspominać Karola Wojtyłę i jego spotkanie sprzed 50 laty na górze w paśmie Radziejowej, w Beskidzie Sądeckim. Była wyjątkowa banderia, dostojni goście, góralska muzyka oraz smakowity poczęstunek. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Błyszcz to tu przed 50 laty w przepięknej scenerii kardynał Karol Wojtyła odprawił Mszę Świętą dla oazowiczów Ruchu Światło-Życie. Z tej okazji w pierwszą niedzielę po Uroczystości Przemienienia Pańskiego 7 sierpnia zorganizowano wyjątkowe jubileuszowe obchody, podczas których wróciły wspomnienia. Jak podkreślił podczas nabożeństwa biskup tarnowski Andrzej Jeż to miejsce z racji wspomnianego Przemienia Pańskiego stało się „Górą Tabor” Beskidu Sądeckiego.  

Przed laty uczestnicy rekolekcji, mieszkańcy oraz 50 kapłanów razem z kardynałem Karolem Wojtyłą spotkali się by w tym niezwykłym zakątku by sprawować Eucharystię. O tym fakcie papież Jan Paweł II przypomniał góralom z Oddziału Związku Podhalan w Tylmanowej podczas audiencji w Watykanie. Po tym wydarzeniu, górale z Tylmanowej uznali, że należy otoczyć to miejsce szczególną opieką, dlatego w 2000 roku na szczycie Błyszcza zbudowali góralską kaplicę a rok później postawili popiersie Ojca Świętego Jana Pawła II. Dokładnie 27 sierpnia 2002 r. kamień z pamiątkowymi tablicami na których widnieją napisy „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na znak miłości – parafianie Tylmanowej” oraz „W 30. rocznicę spotkania z oazami na Błyszczu” został poświęcony przez biskupa Wiktora Skworca.

W niedzielę 7 sierpnia w przepięknie przygotowanej i uroczystej Mszy Świętej na Błyszczu oprócz tłumnie przybyłych byli obecni także trzej uczestnicy wydarzeń sprzed 50 lat: Pani Dorota Seweryn, Pani Stanisława Orzeł i a także Pan Jan Klimas, którzy wspominali koncelebrowaną podczas chmur i burzy Mszę Świętą a także późniejszą prośbę kardynał Kardynała Karola Wojtyły by wszędzie, gdzie będą byli dla innych oazami.

Kto w niedzielę 7 sierpnia był na Błyszczu na pewno na długo będzie mieć w pamięci jubileuszową uroczystość. Była banderia, góralska muzyka, tłumy wiernych z grupami oazowymi z całej Polski i pocztami sztandarowymi m.in.: Związku Podhalan z Gorc, Pienin, Podhala i Sądecczyzny. W obchodach uczestniczyli – Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Senator Jan Hamerski, Poseł Anna Paluch, Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk i Maria Łojas-Jurkowska Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna oraz Radna Powiatu Nowotarskiego.

Niedzielne obchody organizował Związek Podhalan oddział Tylmanowa, Parafia p.w Św. Mikołaja w Tylmanowej, Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem i Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej. W upamiętnienie tego miejsca włączyła się także Gmina Ochotnica Dolna, która sfinansowała tablice informujące o historii i wydarzeniach sprzed laty a także dla wygody korzystających poprawiła szlak na Błyszcz.  Dzięki wsparciu Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej jubileuszowa Msza św. była bezpośrednio transmitowana na antenie radia RDN Małopolska.

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares
Previous
Next