Previous
Next

2230 uczestników tegorocznej edycji „Biegów w Szczawnicy”

23 kwietnia odbyła się IX edycja „Biegów w Szczawnicy”. Uczestnicy wystartowali na sześciu dystansach w różnych porach dnia, od 2:00 w nocy po 17:00 późnego popołudnia. W tegorocznej edycji „Biegów w Szczawnicy” wzięło udział 2230 uczestników z całej Polski.

Pierwsi zawodnicy wystartowali już o 2 w nocy na niezwykle forsownym dystansie zwanym – „Niepokorny Mnich”, który liczył prawie 95 km z przewyższeniami +4915 m/-4915 m. Limit czasowy na pokonanie tego dystansu to 18 godzin. Kolejni długodystansowcy wystartowali o 6:00 rano na nieco krótszym dystansie – „Dziki Groń”, z przewyższeniem: +3150 m/-3150 m. Równo godzinne 7:00 wystartowali uczestnicy biegu „Żwawe Wierchy” na 33 km pokonywali przewyższenia +1550 m/-1550 m. Z Rynku w Jaworkach o 8:30 ruszył 20 km dystans „Chyża Durbaszka” z limitem jego pokonania 5 godzin i z przewyższeniami +810 m/-940 m. O godzinie 9:00nadszedł czas na strat uczestników dystansu „Wielkiej Prehyby” liczącej43 km, na który określony został czas pokonania do 9 godzin, z przewyższeniami +1925 m/-1925 m. „Hardy Rolling” to już ostatni z sobotnich dystansów a zrazem najkrótszy bo mierzący zaledwie 10 km,sprinterzy wystartowali o godzinie 17:00 z górnej płyty Parkingu w Pieninach, czas na pokonanie trasy został określony na 3 godziny przy przewyższeniach +470 m/-600 m.

Mata tegorocznych Biegów w Szczawnicy zlokalizowana została na górnej płycie Parkingu w Pieninach. Uroczyste podsumowanie wydarzenia miałomiejsce na scenie zlokalizowanej przy linii mety. Przy scenie zebrali się nie tylko uczestnicy, w tym laureaci biegów ale także ich rodziny i przyjaciele, którzy podczas biegów dopingowali startującym.

Strefa mety została zamknięta w sobotę o godzinie 20:00. Tym samym na scenie rozpoczęto podsumowanie zeszłorocznych oraz tegorocznych wyników.W ubiegłym roku sytuacja pandemiczna nie pozwoliła na zorganizowanie biegów w formie w jakiej zostały zorganizowane w tym roku, dlatego była to doskonała okazja do nagrodzenia laureatów biegów 2021.

Laureaci mimo wysiłku, którego doświadczyli na trasie, energicznie wkraczali na sceniczne podium po odbiór nagród (wyniki dostępne są na stronie biegiwszczawnicy.pl). Warto podkreślić, iż dystans WielkaPrehyba na 43,5 km to 13. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie, a laureaci tego biegu otrzymali sowite nagrody finansowe od pierwszego do szóstego miejsca. Po oficjalnej części wręczania nagród triumfatorom, rozpoczęto losowanie nagród dla wszystkich uczestników biegów.

W tym roku w szczawnickich biegach wystartowało 2230 uczestników, którzy przyjechali do pienińskiego kurortu z całej Polski, było również wielu biegaczy z zagranicy.Organizację zawodów wspiera co roku finansowo Miasto i Gmina Szczawnica. Zawodnicy mogli posilić się góralskim smakołykami przygotowanymi przez Pieniński Oddział Związku Podhalan ze Szczawnicy. Trasę biegów zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna oraz GOPR.


źródło: UMiG Szczawnica

Shares
Previous
Next