Previous
Next

138 lat temu urodziła się Ilona hrabina Bethlen Salamon – ostatnia właścicielka zamku w Niedzicy

3 marca 1886 roku urodziła się Ilona hrabina Bethlen Salamon – ostatnia właścicielka zamku. Hrabina mieszkała w Niedzicy do 1943 roku.

Po II wojnie światowej Ilona Salamon wraz z synem Istvánem zamieszkali w miejscowości Tállya (Komitat Borsod-Abaúj-Zemplén), gdzie utrzymywała się z uprawy winnic. Nie była to jednak sielanka na prowincji w otoczeniu pięknych krajobrazów. Tego typu życie stanowiło rodzaj „zsyłki” dla dawnych arystokratów. „Braterska” równość wprowadzana przez rządy komunistyczne nie oszczędzała wówczas nikogo, kto pozostał we własnej ojczyźnie.

Utrata majątku w Polsce i na Węgrzech oraz mnogość osobistych dramatów mocno doświadczyły Ilonę Salamon, odciskając trwały ślad na jej zdrowiu. Skrajna depresja spowodowana tragiczną śmiercią najmłodszej córki Évy (i jej męża) dopełniły słabości natury fizycznej. Hrabina Ilona zmarła w roku 1964 w Budapeszcie. Dzięki staraniom syna, Gézy, jej prochy spoczęły obok prochów męża w grobowcu rodzinnym w Niedzicy-Zamku.

Geza de Alap Salamon mąż Ilony

O tej i innych historiach oraz związkach rodowych Salamonów będzie można dowiedzieć się wkrótce więcej z książki pt. „Alapi Salamon család. Koligacje rodzinne ostatnich panów zamku Dunajec w Niedzicy” autorstwa Jacka Góreckiego.

Portret Ilony Salamon, autorstwa Izabeli Rapf – Sławikowskiej

źródło: Muzeum Zamek w Niedzicy

Shares