130. rocznica konsekracji kościoła pw. Św. Wojciecha w Szczawnicy

28 lipca minęła 130. rocznica konsekracji wzniesionego w centrum Szczawnicy kościoła pw. Św. Wojciecha. Konsekracji dokonał w dniu 28 VII 1892 roku arcybiskup Ka­rol Hryniewiecki.

Obecna, trzecia z kolei świątyni a w Szczawnicy została zbudowana w latach 1882–1892 według projektu Stanisława Eljasza-Radzikowskiego. Pracami budowlanymi kierował ks. Jan Oleksik, proboszcz w latach 1889–1893.

Jest to budowla neogotycka, murowana, wzniesiona z kamienia pienińskiego i cegły. Kościół składa się z obszernej nawy oraz z krótkiego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium. Do nawy z przodu dobudowana jest wieża a z lewej i prawej strony dwie kaplice w kształcie ramion transeptu. Polichromię figuralną wykonał Karol Polityński w 1923.

Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl neogotycki i pochodzi z końca XIX wieku oraz z początku XX wieku. Ołtarz główny został wykonany w 1892 przez Kazimierza Chodzińskiego. Cztery ołtarze boczne i ambona zostały wykonane w latach 1894–1900 przez Władysława Łuczkiewicza. chrzcielnicę kamienną wykonał w 1894 Kazimierz Chudziński. Organy 18-głosowe, wykonał w 1895 Tomasz Fall, organmistrz ze Szczyrzyca. Świątynia posiada dwa dzwony: pierwszy to Józef, odlany w 1860 w Sheffield w Wielkiej Brytanii, przeniesiony z wieży starej świątyni; drugi to Wojciech, wykonany w 1948 w Odlewni Dzwonów Karola Schwabe w Białej Krakowskiej. Na poddaszu kościoła mieszka bardzo rzadki gatunek nietoperza – Podkowiec Mały.

Kościół w Szczawnicy fot. FB Parafia pw. Św. Wojciecha w Szczawnicy
Kościół w Szczawnicy fot. FB Parafia pw. Św. Wojciecha w Szczawnicy

Info na podstawie wikipedia.pl

Shares